Zdecydowaliśmy się na hodowlę sznaucera po wielu miesiącach zastanawiania się nad wyborem rasy. Podoba nam się wiele ras psów ale sznaucer najbardziej odpowiadał wyobrażeniom o idealnym stworzeniu dla nas. Praktyka zweryfikowała pozytywnie dokonany wybór.
Czym zatem cechują się sznaucerki?
Nasze pierwsze wrażenie może być mylące, gdyż pomimo wyglądu maskotki i miniaturowych rozmiarów są to psy użytkowe o cechach psów towarzyszących i stróżujących.
Są bardzo pojętne i chętne do współpracy z człowiekiem dlatego bardzo często startują w zawodach typu agility i obiedience, a nawet jako pies tropiący. Przy właściwym podejściu i prowadzeniu zadziwiająco szybko potrafią przyswoić sobie różne umiejętności.
Przede wszystkim sprawdzają się jako pies stróżujący. Są czujne i szybko informują właściciela o podejrzanych odgłosach i chociaż małe ciałem to wielkie duchem i w sytuacji zagrożenia mogą wykazać się godną podziwu odwagą. Jednocześnie nie są to psy agresywne rzucające się z zębami na każdego, a przeciwnie są bardzo zrównoważone i potrafią oceniać rzeczywiste zagrożenie. Żartobliwie mówi się, że są trudnym do wyłączenia alarmem.
Z charakteru stróżującego tej rasy wynika również nieufność do obcych ludzi przy jednoczesnym olbrzymim przywiązaniu do troskliwego właściciela. Nie mają również skłonności do wałęsania się ale raczej pozostają na straży domostwa.
Prawidłowo traktowany sznaucer nie będzie na spacerze odbiegał od właściciela. Mieszkając przez dwa lata w bloku wzbudzaliśmy nutkę zazdrości u właścicieli mocujących się ze swymi psami na smyczy lub ścigających swoich pupili w sytuacji gdy my spacerowaliśmy z psem na wolności.
Korzystną właściwością sznaucerów jest brak gubienia włosa czyli linienia, co ma swoje znaczenie gdy pies mieszka w domu razem z właścicielem lub jeździ w samochodzie. W tym wypadku jest jednak coś za coś, gdyż o ich sierść należy dbać trymując ją lub ścinając wyrośnięty włos. Nie dotyczy to oczywiście charakterystycznej brody na pyszczku, która w przeszłości chroniła sznaucerki w walkach z gryzoniami. W dzisiejszych czasach owłosiony pyszczek to ozdoba, która jednak czasem przydaje się np. na okoliczność zaczepek ze strony kotów.
Kolejną cechą tej rasy selekcjonowanej w przeszłości jako pies gospodarski jest jej duża odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i wysoka zdrowotność. Traktujemy nasze pieski jak domowników, nie poddajemy ich ekstremalnym próbom wytrzymałościowym, niemniej jednak na podstawie już wieloletniego doświadczenia możemy potwierdzić ogólną opinię o ich wysokiej zdrowotności.
Biorąc wszystko pod uwagę sznaucerki to rasa godna polecenia.